Obsah

KAREL ČAPEK V KOMIKSU

Typ: ostatní
KOMIKSProjekt Výtvarného oboru

 

 

KAREL ČAPEK V KOMIKSU

Výtvarný obor na naší škole je nádherným obrazem doby. Stále se snaží nacházet nová výtvarná vyjádření, která jsou poutavá pro mladou generaci a komiks je jedním z nich. Je to umělecké médium, ve kterém jsou za sebou uspořádány kresby nebo jiná zobrazení s případným doprovodným textem. Dohromady tedy vytvářejí celek, nejčastěji příběh.  

Pár drobných faktů, které nás zavedou až ke krásné zářijové neděli.

Karel Čapek je jednou z nejvýznamnějších osobností nejen uměleckého, ale i politického prvorepublikového dění. Jeho osobní blízkost s Tomášem Garriguem Masarykem není náhodná. Jeho nahlížení na chybujícího, často rozpolceného, hledajícího člověka s jeho humanitním posláním být vnímavý, chápavý, lidsky osobní je mement nemající časovou hranici. Rok 2018 byl vzpomínkou na osmdesátileté výročí od Čapkova úmrtí a rok 2019  se stal mimořádný projektem Malí velcí dramatici, kdy Povídky z jedné a druhé kapsy v režii Vladislava Kracíka byly překlopeny v nádherné divadelní představení, v němž hráli žáci Literárně dramatických oborů veřejných ZUŠ Zlínského kraje vedle profesionálních herců Městského divadla Zlín. Představení shlédlo asi sedm tisíc diváků.

Tento mimořádný projekt zlínského divadla a ZUŠ spojených ve spolku Zuška?Zuška! inspiroval pedagogy i žáky výtvarných oborů na ZUŠkách v celém kraji.

Do tohoto inspirativního a pro žáky velmi zajímavého projektu se zapojila i naše škola, výtvarné oddělení pod vedením pana učitele Martina Cigánka.

24. 4. 2019  se uskutečnila v Městském divadle Zlín vernisáž těchto komiksů právě na motivy povídek Karla Čapka. 

Naše Základní umělecká škola byla na výstavě zastoupena komiksem žákyně Hany Matušincové, pod vedením již zmiňovaného pana učitele Martina Cigánka.

A nyní se krásným „oslím můstkem“ vracíme k oné výjimečné slunečné zářijové neděli, kdy na nádvoří Zlínského zámku proběhl Křest originálního Komiksového sešitu, do jehož tištěné podoby byl vybrán i komiks Hany Matušincové, která si vybrala a zpracovala do komiksové podoby povídku Případ s dítětem. Komiksový sešit s názvem Povídky z jedné a druhé kapsy pokřtil ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek.

Tímto děkujeme za významnou reprezentaci školy panu učiteli Martinu Cigánkovi i jeho žákyni Haně Matušincové.

                                                                                                                  ZUŠ Valašské Klobouky


Vytvořeno: 6. 10. 2020
Poslední aktualizace: 6. 10. 2020 12:04
Autor: Zdeněk Matušinec